بسطام - خبرگزاری مهر: مراسم روز عاشورا در بسطام با شور و شعور حسینی همراه بود و آیین نخل گردانی و خیمه سوزان همراه با برپایی دسته های چاووش خوانی، سینه زنی و زنجیر زنی با حضور انبوه عزاداران حسینی برگزار شد.
به گزارش خبرنگار مهر، براساس آئینهای سنتی، در خیابان های مهد عرفان شرق در روز عاشورا با حضور مردم این دیار، اجتماع عظیم حسینی و عاشورایی، آئین نخل گردانی و خیمه سوزان همراه با برپایی دسته های چاووش خوانی، سینه زنی و زنجیر زنی با انسجامی وصف ناپذیر برگزار شد.

دسته های عزاداری بسطام بعد از ظهر روز عاشورا از هیئت ها حرکت کرده و جلوی آستان مقدس امامزاده محمد بن جعفر صادق(ع) با هم ادغام شدند و از اتوبان امام خمینی(ره) به سمت مزار بسطام و جایگاه نخل اقدام به برپایی عزای حسینی کردند.

دسته های عزاداری به سمت محل نخل که جنب مزار بسطام قرار دارد رفته و آن را حرکت دادند و پس از انجام مراسم نخل گردانی و سر دادن فریاد یا حسین، یا حسین(ع)، نخل را مقابل جایگاه سخنرانی هدایت کردند.

امام جمعه بسطام در این مراسم پس از تسلیت ایام عزاداری حسینی ضمن اشاره به سخنان سید حسن نصرالله در سال 82 در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد: سید حسن نصرالله در پاسخ به این سوال که آیا شما در حزب خودتان اساسنامه ای دارید گفت "اساسنامه ما، مبارزه با استکبار و دشمنان اسلام است که در سال 61 هجری توسط سالار شهیدان، اباعبدالله الحسین(ع) و یاران با وفایش به تصویب رسید و ما بر اساس مکتب عاشورایی با کفر، الحاد و دشمنان اسلام مبارزه می کنیم".

حجة الاسلام عباس معصومی افزود: رهبر انقلاب لبنان در مقابل این سئوال که شما تا کجا علیه اسرائیل پیش خواهید رفت نیز پاسخ داد: ما به دنیا از افقی می نگریم که در راس آن مردی الهی از جانب خدا می آید و پس از این که همه جهان پر از ظلم و جور شد، جهان را پر از عدل و داد می کند.

وی اظهار داشت: نه تنها در تشیع و در جهان اسلام، بلکه تمامی مستضعفان جهان درس مبارزه با مستکبرین را از مکتب حسینی می گیرند که این برای ما افتخار است.

نماینده شهرستان های شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با اشاره به این که عاشورا در طول تاریخ از بهترین روزهای درخشندگی تشیع است که ما شیعیان باید به آن افتخار کنیم تصریح کرد: مردم ایران اسلامی همواره ثابت کرده اند که شور و شعور را در کنار هم حفظ کرده اند.

دکتر کاظم جلالی ضمن تاکید بر تاثیر حضور روحانیت آگاه در بصیرت جامعه، تصریح کرد: روحانیت همواره پرچمدار علم و معرفت و آگاهی جامعه بوده و باید در راستای بالابردن آگاهی نسل جوان و درک فلسفه قیام امام حسین(ع) و تفسیر قرآن و ترویج مکتب اسلام نهایت تلاش و همت خود را صرف کند.

 

 

 

 

 

 

وی همچنین در خاتمه با اشاره به تلاش مسئولان برای ارتقای بسطام اظهار داشت: طرح شهرستان شدن بسطام از جانب استانداری برای وزارت کشور ارسال شد که انشاالله همه باید پیگیری کنیم تا آرزوی مردم منطقه تحقق پیدا کند.

در پایان این مراسم که تا مغرب ادامه داشت، نخل بزرگ بسطام به مکان دائمی خود انتقال یافت و آئین تعزیه خوانی و خیمه سوزان توسط هیئت حضرت علی اکبر(ع) اجرا شد.

ارسال عکس و گزارش از محمدرضا بابامحمدی

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 5 آذر 1391    | توسط:    |    |
نظرات()